Wykłady zamawiane dla studentów WGGiOŚ

Zapraszamy studentów II stopnia kształcenia kierunku Ochrona Środowiska na wykłady zamawiane prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin związanych z Ochroną Środowiska w ramach realizacji projektu „Inżynieria i Ochrona Środowiska na AGH – kierunki zamawiane”.

Termin wykładów: kwiecień – czerwiec 2012 r.

Tematyka wykładów

1. dr inż. Janusz Magiera

Teledetekcja

• Metody i techniki teledetekcyjnego obrazowania powierzchni Ziemi.
  • Źródła obrazów teledetekcyjnych
  • Programy do przetwarzania i analizy obrazów teledetekcyjnych
  • Podstawowe procedury przetwarzania obrazów teledetekcyjnych
  • Procedury analityczne

2. prof. dr hab. inż. Zbigniew Sawłowicz

Wpływ eksploatacji surowców mineralnych na środowisko:

• wpływ geologii, ekonomii i polityki na poszukiwania, eksploatację i zamykanie kopalń
  • zagrożenia ze strony kopalń (podziemnie, odkrywkowe, otworowe, ługowanie, składowanie odpadów poeksploatacyjnych)

Surowce mórz i oceanów – współczesność, nadzieje i zagrożenia:

• energia z oceanu (surowce energetyczne: ropa, gaz, hydraty gazowe, źródła alternatywne: pływy, fale, wiatr, gęstość, etc.)
  • przyszłość wybranych surowców
  • problemy eksploatacyjne
  • zanieczyszczenie oceanów (naturalne i antropogeniczne)

3. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – główni specjaliści laboratorium WIOŚ

• Metody pomiarów emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, promieniowania, hałasu drogowego, kolejowego, lotniczego i przemysłowego
  • Prezentacja sprzętu służącego do ww. pomiarów.
  • Przeprowadzanie przykładowych pomiarów.

Pierwszy cykl wykładów (TELEDETEKCJA) rozpoczyna się w środę 18 kwietnia 2012 r., godz. 8.30 sala 213

Następne wykłady:

• 25.04.2012 godz. 8.30 sala 213
  • 09.05.2012 godz. 8.30 sala 213

O kolejnych terminach wykładów poinformujemy Państwa poprzez ogłoszenia w gablotach, na stronie internetowej http://www.kierunkizamawiane.agh.edu.pl/ oraz drogą mailową.